
En ollut aiemmin syönyt alunperin havaijilaista poke bowlia. Jostain syystä aloin kuitenkin himoitsemaan sitä aivan valtavasti reissussa oltaessamme. Ei muuta kuin muutaman googlailun jälkeen ruokakauppaan ja ruoan tekoon! Tämä maistui myös poikaystävälle, joka ei niin hirveästi välitä kalasta.
Helppo poke bowl
Lohta
Sushiriisiä (voi korvata jasminriisillä)
Silmusalaattia
Avocadoa (poikaystävälle korvasin tämän kohdan tomaateilla)
Porkkanaa
Kurkkua
Ruohosipulia
Sushi-inkivääriä
Maapähkinäkastike
Soijaa
Maapähkinävoita
Vettä
Limeä
Keitä riisi ohjeiden mukaisesti. Pilko ja anna lohen marinoitua hetken soijalla, chilihiutaleilla ja limellä.
Vihannekset voi pilkkoa tai suikaloida miten haluaa. Huuhtele silmusalaatti ja kuivaa se.
Paista lohi pannulla kevyesti.
Kokoa lautasen pohjalle ensimmäisenä riisi. Sen jälkeen voit kasata täytteet päälle. Laita sivuun vielä sushi-inkivääriä.
Maapähkinäkastike kruunaa ruoan ja on todella helppo tehdä. Ainekset vaan kulhoon ja sekoita haarukalla tasaiseksi.
Nauti! Meneekö tää teillä testiin?
Vähän ihana resepti, pitää joskus testata. Itse en ole ikinä poke bowleja syönyt, joten vois laittaa testiin! <3https://nouw.com/juliaheikkinen
TykkääTykkää
Testaa ihmeessä! Tuut varmasti tykkämään 😍 Kerro sit miten onnistui 💕
TykkääTykkää